סוכרת 04.06.2023

מצא את ההבדלים: טיפול בסוכרת לפי אזורי מגורים

תוצאות מחקר השוואתי על איכות הטיפול בסוכרת בין מטופלים מאזורי מגורים כפריים לעומת אזורי אורבניים במערכת בריאות גדולה

חולה סוכרת. אילוסטרציה

במחקר שממצאיו תוארו בכתב העת Annals of Family Medicine ניסו החוקרים לבחון אילו גורמים קשורים לאיכות הטיפול במחלת הסוכרת תוך השוואה בין מטופלים עם סוכרת מאזורי מגורים כפריים לעומת אזורי מגורים אורבניים במערכת בריאות גדולה.

במסגרת מחקר עוקבה רטרוספקטיבי ערכו החוקרים הערכות של הישגי מדד ה-D5, מדד טיפול בסוכרת המכיל חמישה מרכיבים (היעדר שימוש בטבק, המוגלובין A1c נמוך מ-8%, לחץ דם מתחת ל-140/90, ערכי LDL כולסטרול בטווח ערכי המטרה או נטילת טיפול עם סטטינים ושימוש עקבי באספירין בהתאם להמלצות קליניות).

משתני המחקר כללו גיל, מין, מוצא, ציוני קבוצה קלינית מתוקננים כמדד למורכבות, סוג ביטוח, סוג הרופא הראשי המטפל ושימוש בשירותי בריאות.

עוקבת המחקר היתה מורכבת מ-45,279 מטופלים עם סוכרת, כאשר מתוכם 54.4% התגוררו באזורים כפריים.

תוצאות המחקר הראו כי התוצא המרוכב של מדד ה-D5 הושג על ידי 39.9% מהמטופלים באזורים כפריים בהשוואה ל-43.2% מהמטופלים המתגוררים באזורים אורבניים (p<0.001).

עוד נמצא כי לחולים המתגוררים באזורים כפריים היה סיכוי נמוך יותר לעמוד בכל אחד מהיעדים הנמדדים בהשוואה למטופלים המתגוררים באזורים אורבניים (יחס סיכויים מתוקנן – 0.93, רב״ס 95% - 0.88-0.97).

יתרה מכך נמצא כי בקבוצת האזורים הכפריים מספר הביקורים במרפאות היה נמוך יותר (ממוצע מספר ביקורים – 3.2 לעומת 3.9, p<0.001) ומספר המפגשים עם אנדוקרינולוגים היה נמוך יותר גם כן (5.5% לעומת 9.3%, p<0.001) במהלך תקופת המחקר.

מעבר לכך, נמצא כי למטופלים שנכחו במפגש עם אנדוקרינולוג היה סיכוי נמוך יותר להשיג את מדדי ה-D5 (יחס סיכויים מתוקנן – 0.80, רב״ס 95% - 0.73-0.86), בעוד שככל שנכחו המטופלים ביותר מפגשי מרפאה, כך עלה הסיכוי להשיג אותם יעדים (יחס סיכויים מתוקנן עבור כל ביקור – 1.03, רב״ס 95% - 1.03-1.04).

ממחקר זה עולה כי מטופלים עם סוכרת המתגוררים באזורים כפריים משיגים תוצאי איכות סוכרת פחות טובים בהשוואה למקביליהם המתגוררים באזורים אורבניים, גם לאחר תקנון עבור גורמים אחרים ועל אף היותם חלק מאותה מערכת בריאות. תדירות ביקורים נמוכה יותר ופחות מעורבות של מומחים במתאר הכפרי יכולים להיות חלק מהגורמים התורמים להבדל זה.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  בריאות,  כפר,  שירותי בריאות,  איכות טיפול
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
07.06.2023, 18:37

בצורה בה נוסח המשפט אפשר היה להבין שאלו שהיו אצל אנדוקרינולוג להם פחות סיכוי לאיזון-אך בעצם, חוסר הזמינות וייתכן והיו חולים יותר מורכבים- אלו הגורמים ולא האנדוקרינולוג...