סוכרת 21.04.2024

אמפגליפלוזין תפקוד כלי דם ותנגודת לאינסולין בסוכרת סוג 2

במחקר קליני שבחן את השפעת מעכבי SGLT2 על בריאות הלב וכלי הדם, החוקרים ביקשו לבחון את השפעת אמפגליפלוזין על תפקוד כלי הדם ותנגודת לאינסולין בחולי סוכרת מסוג 2. הנה התוצאות

תרופות לסוכרת. אילוסטרציה

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism, החוקרים שאפו לבחון את ההשפעות של אמפגליפלוזין, מעכב SGLT2, על מדדים שונים של כלי דם והמודינמיקה באנשים עם סוכרת מסוג 2 במשך תקופה של 12 שבועות. החוקרים שיערו שתרופה זו יכולה להוביל לשיפורים משמעותיים בתחומים אלה, ובכך לעזור להסביר את התוצאים הקליניים החיוביים שקשורים לטיפול במעכבי SGLT2.

החוקרים איתרו 11 חולים עם סוכרת מסוג 2, אשר טופלו ב-10 מ"ג ליום אמפגליפלוזין במשך 12 שבועות. אינדיקטורים מרכזיים לבריאות כלי הדם כללו - נוקשות כלי הדם, תפקוד האנדותל, לחצים בעורקים, פרפוזיה לשרירים וסמנים ביולוגיים, והוערכו בקפידה לפני ואחרי תקופת הטיפול, באמצעות euglycemic hyperinsulinemic clamp כדי להעריך שינויים.

מתוצאות המחקר עולים שיפורים משמעותיים לאחר טיפול באמפגליפלוזין  במדדים שונים כגון תפקוד אנדותל, לחצים בעורקים ופרפוזיה מיקרו-וסקולרי בשרירים. עירוי אינסולין לפני טיפול באמפגליפלוזין הוריד את הלחץ הסיסטולי ההיקפי והמרכזי של אבי העורקים (P < 0.05) ואת זרימת הדם המיקרו-וסקולרית בשרירים (P < 0.01), אך לא נצפתה השפעה על כלי דם אחרים. לאחר הטיפול באמפגליפלוזין, עירוי אינסולין שיפר את תפקוד האנדותל (P = 0.02), הוריד את הלחץ הסיסטולי ההיקפי ובאבי העורקים (P <0.01), לחץ הדם הדיאסטולי (P <0.05), לחץ הדם העורקי הממוצע (P <0.01) ולחץ הדופק (P < 0.02), ביומרקרים של האנדותל השתנו וחלה ירידה במשרעת הלחץ של העורק הרדיאלי קדימה ואחורה (P = 0.02). הטיפול גם שיפר פרפוזיה מיקרו-וסקולרית של השלד והלב בתיווך אינסולין (P <0.05).

החוקרים סיכמו כי אמפגליפלוזין משפר באופן ניכר את פעולת האינסולין על כלי הדם באנשים עם סוכרת מסוג 2, דבר המצביע על מנגנון אפשרי שבאמצעותו טיפול במעכבי SGLT2 תורם ליתרונות הלב-כליה שנצפו בניסויים קליניים גדולים יותר. זה מדגיש את הפוטנציאל של אמפגליפלוזין להפחית תנגודת לאינסולין בכלי דם ולשפר את הבריאות הלב וכלי הדם הכללית.

מקור:

Jahn LA, Hartline LM, Nguyen T, Aylor K, Horton WB, Liu Z, Barrett EJ. Empagliflozin improves vascular insulin sensitivity and muscle perfusion in persons with type 2 diabetes. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2024 Mar 1;326(3):E258-E267. doi: 10.1152/ajpendo.00267.2023. Epub 2024 Jan 3. PMID: 38170166.

נושאים קשורים:  אמפגליפלוזין,  סוכרת סוג 2,  תנגודת לאינסולין בכלי דם,  תפקוד אנדותל,  מעכבי SGLT2
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
Corey Sherman
29.06.2024, 18:51

Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is fantastic blog. An excellent read. I will certainly be back.