טיפול סיעודי 01.05.2024

חוויות מטופלים בקבלת החלטות משותפת בטיפול הסיעודי

מהי חוויית מטופלים בקבלת החלטות משותפת במסגרת טיפול סיעודי במכוני בריאות? מחקר תיאורי איכותי

אחיות, טיפול סיעודי. איולסטרציה

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of clinical nursing, החוקרים שאפו לבחון כיצד מטופלים תופסים ועוסקים בקבלת החלטות משותפת במסגרת טיפול סיעודי במכוני בריאות. המחקר כלל ראיונות עם 20 משתתפים משני מרכזי שיקום, מחלקה נפרולוגית בבית חולים ומחלקה שיקומית במוסד סיעודי. הנתונים נותחו באמצעות שיטה השוואתית מתמדת לזיהוי אינדוקטיבי של נושאים הקשורים לחוויות של מטופלים.

מתוצאות המחקר עולה נושא מרכזי של "להרגיש שרואים ומובנים", המתחבר למושג טיפול ממוקד אדם. נושא זה היה מרכזי בתת נושאים שזוהו: התפקיד הבסיסי של יחסי אחות-מטופל חיוביים; ההשפעה של תקשורת מילולית ובלתי מילולית על חוויות שיתופיות; מטופלים מרגישים מוצפים ומשפיעים על קבלת החלטות; התרחשות של החלטות משביעות רצון שהתקבלו מחוץ לתהליך קבלת ההחלטות המשותף הפורמלי. הנושא האחרון הדגיש את נקודות המבט של המטופלים לגבי תפקידם בקבלת החלטות ובגורמים משפיעים.

החוקרים סיכמו כי לקבלת החלטות משותפת יעילה, חיוני שהמטופלים ירגישו מוכרים ומובנים, מה שמהווה בסיס לטיפול ממוקד אדם. הם הדגישו כי האחיות צריכות להתמקד בטיפוח מערכות יחסים חזקות, הכרה ברגשות ובנסיבות של המטופלים ובפעילות להעצמת תחושת בקיאות וההערכה כדי להגביר את המוטיבציה שלהם להשתתף בתהליכי קבלת החלטות.

מקור:

Van Der Ploeg-Dorhout MP, Van Den Boogaard C, Reinders-Messelink H, Van Der Cingel M. Patients' experiences of shared decision-making in nursing care: A qualitative study. J Clin Nurs. 2024 Jun;33(6):2274-2286. doi: 10.1111/jocn.17032. Epub 2024 Jan 29. PMID: 38284506.

נושאים קשורים:  קבלת החלטות משותפת,  טיפול סיעודי,  חוויית מטופל,  טיפול ממוקד אדם,  מחקרים,  סיעוד
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו