סוכרת 05.05.2024

משקל לידה, מטבולום הפלזמה בבגרות וסיכון לסוכרת

במחקר אורך חוקרים בחנו כיצד משקל לידה משפיע על מטבוליטים בפלזמה של מבוגרים ואת המידה שבה מטבוליטים אלה מתווכים התפתחות סוכרת מסוג 2 בשלב מאוחר יותר בחיים. הנה התוצאות

משקל נמוך בלידה (אילוסטרציה)
משקל בלידה (אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Diabetes/Metabolism Research and Reviews, החוקרים ביקשו לבחון את הקשרים ארוכי הטווח בין משקל לידה למטבוליטים ספציפיים בפלזמה בבגרות, ולהעריך את תפקידם בהשפעה על הסיכון לפתח סוכרת מסוג 2.

המחקר נערך תוך שימוש בנתונים של 62,033 משתתפים מה-Biobank של בריטניה, שהיו להם גם מטבולומיקה מלאה מתהודה מגנטית גרעינית (NMR-based Metabolomics) וגם מידע על משקל לידה. רגרסיה ליניארית בוצעה כדי להעריך את הקשר בין משקל לידה למטבוליטים, בעוד רגרסיה על שם קוקס הופעלה כדי לקבוע יחסי סיכונים עבור סוכרת סוג 2 הקשורים למטבוליטים אלה. ניתוחי תיווך (mediation analysis) בוצעו גם כדי לקבוע עד כמה מטבוליטים אלה עשויים לתווך את הקשר בין משקל לידה וסיכון לסוכרת סוג 2.

מתוצאות המחקר עולה כי משקל לידה נמוך נקשר לתגובות מטבוליות שליליות לאורך מסלולים שונים, כולל תת קבוצות של ליפופרוטאין, חומצות אמינו, חומצות שומן וסמני דלקת.

מטבוליטים הקשורים למשקל לידה גבוה יותר היו קשורים בדרך כלל לסיכון נמוך יותר לסוכרת סוג 2, עם מקדם מתאם של פירסון של 0.85-. חשוב לציין, נמצא כי 62 מטבוליטים מתווכים באופן מובהק את הקשר המגן בין משקל לידה גבוה יותר וסיכון מופחת לסוכרת סוג 2, כולל גורמים כמו חלקיקי ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה מאוד, ריכוזי טריגליצרידים, חומצות שומן רוויות וחד בלתי רוויות ואצטילים של גליקופרוטאין.

החוקרים סיכמו כי מספר מטבוליטים המשקפים את התגובה המטבולית של מבוגרים עשויים למלא תפקיד במסלול ממשקל לידה לסיכון מוגבר לסוכרת סוג 2, מה שמדגיש את החשיבות של מסלולים מטבוליים אלה בהתפתחות המוקדמת והשפעתם ארוכת הטווח על הבריאות.

מקור:

Wang W, Zhuang Z, Zhao Y, Song Z, Huang N, Li Y, Dong X, Xiao W, Huang T. Associations of birth weight, plasma metabolome in adulthood and risk of type 2 diabetes. Diabetes Metab Res Rev. 2024 May;40(4):e3803. doi: 10.1002/dmrr.3803. PMID: 38581399.

נושאים קשורים:  סוכרת,  משקל לידה,  מטבוליטים בפלזמה,  סוכרת מסוג 2,  מטבולומיקה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו