דלקת ריאות במונשמים 30.05.2024

צפטריאקסון נמצא יעיל במניעת דלקת ריאות הקשורה להנשמה

במחקר נמצא כי השכיחות של דלקת ריאות מוקדמת הקשורה להנשמה היתה נמוכה באופן מובהק בחולים עם פגיעה מוחית שקיבלו מנת צפטריאקסון בהשוואה לאינבו

הנשמה, טיפול נמרץ. צילום אילוסטרציה: Kiryl Lis / שאטרסטוק

חולים עם פגיעה מוחית אקוטית נמצאים בסיכון גבוה לדלקת ריאות הקשורה להנשמה (VAP, ventilator-associated pneumonia), אך היתרון של טיפול אנטיביוטי לטווח קצר נותר שנוי במחלוקת.

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The Lancet Respiratory Medicine, ביקשו חוקרים לבסס את ההשפעה של מנה מוקדמת חד פעמית של האנטיביוטיקה צפטריאקסון (ceftriaxone) על השכיחות של דלקת ריאות מוקדמת הקשורה להנשמה בחולים עם פגיעה מוחית חמורה שנזקקו להנשמה מכנית.

PROPHY-VAP היה מחקר בעיצוב עליון, רב מרכזי, מבוקר עם הקצאה אקראית, כפול סמיות וכלל מעריכים עיוורים להקצאת הטיפול.

המחקר נערך על פני תשע יחידות טיפול נמרץ בתוך שמונה בתי חולים אוניברסיטאיים בצרפת וכלל חולים מבוגרים (גיל ≥ 18 שנים) בתרדמת (ציון במדד ההכרה גלאזגו [GCS, Glasgow Coma Scale] ≤12) אשר נזקקו להנשמה מכנית למשך 48 שעות לפחות לאחר פגיעה מוחית אקוטית.

החולים חולקו באופן אקראי לקבלת צפטריאקסון תוך ורידי במיון 2 גרם או לקבלת אינבו בתוך 12 שעות לאחר צנרור של קנה הנשימה. הם לא עברו טיהור סלקטיבי של הלוע ושל מערכת העיכול.

התוצא המרכזי היה שיעור החולים שפיתחו דלקת ריאות מוקדמת שקשורה להנשמה מהיום השני ועד היום השביעי להנשמה המכנית, שאושרה על ידי מעריכים שהיו עיוורים להקצאת הטיפול. הניתוח נערך על אוכלוסיה מתוקנת של הכוונה-לטיפול, שכללה את כל החולים שהוקצו אקראית, למעט אלה שפרשו או לא נתנו את הסכמתם להמשך ואלה שלא קיבלו את הטיפול המוקצה כי עמדו בקריטריון לאי זכאות.

לפי תוצאות המחקר, מ-14 באוקטובר 2015 ועד 27 במאי 2020, 345 חולים חולקו אקראית (1:1) לקבלת צפטריאקסון (n=171) או אינבו (n=174). מתוכם, 330 מטופלים קיבלו את ההתערבות שהוקצתה ו-319 נכללו בניתוח (162 בקבוצת הצפטריאקסון ו-157 בקבוצת האינבו). מבין המשתתפים שנותחו, 166 (52%) היו גברים ו-153 (48%) היו נשים. 15 חולים לא קיבלו את ההתערבות שהוקצתה לאחר החלוקה האקראית ו-11 חזרו בהם מהסכמתם.

הסקירה אישרה 93 מקרים של דלקת ריאות הקשורה להנשמה, כולל 74 זיהומים מוקדמים. השכיחות של דלקת ריאות מוקדמת הקשורה להנשמה היתה נמוכה יותר בקבוצת הצפטריאקסון בהשוואה לקבוצת האינבו (23 [14%] לעומת 51 [32%]; יחס סיכונים 0.60 [רווח בר-סמך 95%: 0.38-0.95], p=0.030), ללא השפעה מיקרוביולוגית וללא השפעות שליליות המיוחסות לצפטריאקסון.

החוקרים מסכמים כי בחולים עם פגיעה מוחית אקוטית, מנה בודדת של צפטריאקסון הפחיתה את הסיכון לדלקת ריאות מוקדמת הקשורה להנשמה. על בסיס הממצאים הללו, החוקרים ממליצים לכלול מנה מוקדמת חד פעמית של צפטריאקסון בכל הפרוטוקולים המניעתיים שמטרתם הפחתת דלקת ריאות הקשורה להנשמה בחולים עם פגיעה מוחית הזקוקים להנשמה מכנית.

מקור:

Dahyot-Fizelier, C., Lasocki, S., Kerforne, T., Perrigault, P.-F., Geeraerts, T., Asehnoune, K., Cinotti, R., Launey, Y., Cottenceau, V., Laffon, M., Gaillard, T., Boisson, M., Aleyrat, C., Frasca, D., & et al. (2024). Ceftriaxone to prevent early ventilator-associated pneumonia in patients with acute brain injury: a multicentre, randomised, double-blind, placebo-controlled, assessor-masked superiority trial. The Lancet Respiratory Medicine

נושאים קשורים:  דלקת ריאות הקשורה להנשמה,  צפטריאקסון,  פגיעה מוחית,  הנשמה מכנית,  טיפול מניעתי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו