סיעוד אונקולוגי 05.06.2024

מה הם החסמים למתן ייעוץ קדם שיקומי ע"י אחיות אונקולוגיות?

במחקר נבחנו החסמים למתן ייעוץ קדם שיקומי לחולים אונקולוגים על ידי אחיות קליניות מומחיות ואחיות מתקדמות. הנה סיכום תשובותיהן

חולה אונקולוגית. אילוסטרציה

במחקר חתך, שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Supportive Care in Cancer, נבחנו החסמים והמנחים למתן ייעוץ קדם שיקומי על ידי אחיות קליניות מומחיות (CNS) ואחיות מתקדמות (ANPs) לחולים אונקולוגים. ייעוץ שיקומי מאפשר לחולים להתכונן לטיפול בסרטן באמצעות התערבויות מותאמות אישית ורב-מודאליות, המובילות לשיפור בבריאות ובחוויית המטופל.

המחקר בוצע במתכונת של שאלון מקוון, שהיה פתוח למשך שלושה חודשים ואסף תשובות מ-415 משתתפות. מתוכן, 89% (n = 371) נתנו באופן שגרתי ייעוץ קדם שיקום.

מתוצאות המחקר עולה כי 60% מהנשאלות זיהו חוסר בתהליכי הדרכה והפניה כמחסומים למתן ייעוץ קדם שיקומי, ו-61% ציינו אילוצי זמן. בנוסף, 44% ציינו חוסר עניין של המטופל ו-35% ציינו חוסר רלוונטיות לחולים כמחסומים למתן ייעוץ קדם שיקומי.

מכאן עולה שהמשיבות היו בטוחות יותר במתן ייעוץ קדם שיקומי כאשר קיבלו הדרכה ומשאבים מתאימים. נמצאו מתאמים מובהקים בין מתן הדרכה והגברת הביטחון במתן עצות, כמו גם שיעורי הפניות גבוהים יותר לאנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות.

החוקרים סיכמו כי הטמעת משאבי ייעוץ קדם שיקומי יאפשרו לאחיות לספק ייעוץ מותאם אישית ויעיל יותר בחולים אונקולוגיים.

מקור:

Renouf T, Barlow R, Patel T. Barriers and facilitators to giving prehabilitation advice by clinical nurse specialists and advanced nurse practitioners in oncology patients. Support Care Cancer. 2024 Feb 15;32(3):158. doi: 10.1007/s00520-023-08273-6. PMID: 38358590.

נושאים קשורים:  סיעוד,  ייעוץ קדם-שיקומי,  אחיות קליניות מומחיות,  אחיות מתקדמות,  חולים אונקולוגיים,  מחסומים ומנחים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו